Znajdź
×

Zarejestruj się

Użyj swojego profilu na Facebook, żeby szybciej się zarejestrować

albo

Załóż konto na Schvoong wpisując dane

Jesteś zarejestrowany? Zaloguj się!
×

Zaloguj się

Zaloguj się używając konta na Facebook

albo

Nie jesteś zarejestrowany? Zarejestruj się!
×

Zarejestruj się

Użyj swojego profilu na Facebook, żeby szybciej się zarejestrować

albo

Zaloguj się

Zaloguj się używając konta na Facebook

Strona główna Shvoong>Nauki Społeczne>Edukacja>Scenariusz zajęć aktywizujących- dbamy o czystość

Scenariusz zajęć aktywizujących- dbamy o czystość

Praca naukowa Streszczenie   według:PackToPhone     Autor : Jolanta Arendarczyk
ª
 
Temat: Dbamy o czystość.
Zajęcia dla dzieci 4, 5 letnich

Cele ogólne:
- Stymulowanie prawidłowego rozwoju mowy
- Doskonalenie percepcji słuchowej, wzrokowej i dotykowej
- doskonalenie prawidłowego oddechu
- Kształtowanie koordynacji słuchowo- ruchowej

Metody:
- słowne: instrukcje, objaśnienia,
- czynne: kierowania samodzielną aktywnością dziecka, zadań stawianych do wykonania,
- oglądowe: pokaz, obserwacja
- twórczego myślenia: rozmowa, słowa klucze
- zabawy ortofoniczne i artykulacyjne: ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia usprawniające motorykę narządów artykulacyjnych (ćwiczenia policzków, ćwiczenia warg ,ćwiczenia języka
- metoda C. Orffa

Formy organizacji pracy:
- grupowa
- zbiorowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne:
Pacynka Pana Porządnickiego, obrazki oraz przybory służące do mycia i higieny osobistej (mydło, ręcznik, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, grzebień, szczotka do włosów, opakowanie po szamponie do włosów, lusterko), worek, krążki, rurki i płyn do puszczania baniek mydlanych, kredki, nagranie piosenki pt.„Mydło lubi zabawę”.

PRZEBIEG ZAJEĆ:
1. Powitanie Pana Porządnickiego – zabawa „Witam wszystkich tych, którzy...”
-codziennie myją ząbki,
- lubią kąpiele w wannie,
- dzisiaj rano czesali włosy,
- myją rączki przed i po posiłku,
- mają dzisiaj chusteczkę do nosa,
-wszystkie dzieci które jeszcze nie zostały powitane.

2. Nauczycielka improwizuje opowieść Pana Porządnickiego, z użyciem pacynki.
„Wczoraj cały dzień robiliśmy porządki, sprzątaliśmy zabawki, naprawialiśmy je, układaliśmy na półki. Razem z Panem Porządnickim wyrzuciliśmy wszystkie śmieci, ale Pan Porządnicki jeszcze coś dzisiaj rano znalazł. Zobaczcie cóż to takiego? Tak, to rzeczywiście duży worek. Czy wiecie co w tym dużym worku może się znajdować? Jesteście ciekawi, co w nim może być? Pan Porządnicki też nie wie, co jest w tym worku. Dlatego ma do nas dzisiaj prośbę. Chce abyśmy pomogli mu rozwiązać tę zagadkę.”

3. Zabawa „Zaczarowany worek” oraz „Prawda czy fałsz”
Każde dziecko podchodzi do nauczycielki, po dotyku rozpoznaje i nazywa przedmiot, który dotyka w worku. Głośno wymawia jego nazwę i wyjmuje z worka. Dzieci wspólnie sprawdzają czy to prawda, czy fałsz. Potem zastanawiają się, do czego mogą służyć przedmioty w worku i czy będą one potrzebne Panu Porządnickiemu.

4. Zabawa rytmiczno - ruchowa przy piosence „Mydło lubi zabawę” (kaseta magnetofonowa),
-realizacja rytmiczna piosenki według własnej inwencji dziecka z wykorzystaniem własnego ciała i wybranego instrumentu perkusyjnego.

5. Pan Porządnicki pyta dzieci czy wiedzą dlaczego wszyscy tak go nazywają.
Dzieci podają swoje pomysły.
*Jeśli nie padnie odpowiedź „bo lubisz się myć”, Pan Porządnicki mówi, że uwielbia się myć, a najbardziej lubi bańki mydlane.
Pyta czy dzieci wiedzą:
- co to są bańki mydlane?
- jak powstają?
- co wam przypominają?
- a czy wszystkie dzieci potrafią zrobić bańkę mydlaną?
Ćwiczenia oddechowe – zabawa w puszczanie baniek mydlanych przez słomkę.

6. Zabawa „Myjemy ząbki” – Wszystkie dzieci otrzymują lusterka. Patrząc w nie wykonują czynności o których mówi nauczycielka:
-„nabieramy wody do ust” (nadymanie policzków)
-„płuczemy usta” (nadymanie policzków na zmianę lewego i prawego)
-sprawdzamy czy ząbki są dobrze umyte (oblizywanie zębów)
-pokazujemy jakie mamy białe ząbki (rozchylanie ust w kierunku kącików- szeroki uśmiech)

7. Zabiegi higieniczne dzieci w łazience – mycie rąk z użyciem mydła w płynie
Opublikowano dnia: 18 października, 2010   
Proszę oceń : 1 2 3 4 5
Komentarz Tłumacz Wyślij Odnośnik Drukuj
X

.