Znajdź
×

Zarejestruj się

Użyj swojego profilu na Facebook, żeby szybciej się zarejestrować

albo

Załóż konto na Schvoong wpisując dane

Jesteś zarejestrowany? Zaloguj się!
×

Zaloguj się

Zaloguj się używając konta na Facebook

albo

Nie jesteś zarejestrowany? Zarejestruj się!
×

Zarejestruj się

Użyj swojego profilu na Facebook, żeby szybciej się zarejestrować

albo

Zaloguj się

Zaloguj się używając konta na Facebook

Strona główna Shvoong>Sztuka I Nauki Humanistyczne>Konspekt lekcji j.polskiego-Dla babci i dziadka z okazji ich święta

Konspekt lekcji j.polskiego-Dla babci i dziadka z okazji ich święta

Praca naukowa Recenzja   według:Nursie     Autor : Nursie
ª
 
Temat: Dla babci i dziadka z okazji ich święta.
Cele w zakresie wiadomości:
- uczeń zna tekst: „O owocu i liście stokrotnym” Jana Twardowskiego
- zna elementy składowe listu
- wie, jak napisać zwroty grzecznościowe
- zna wyrażenia ze słowem sto
- wie, czym jest porównanie
Cele w zakresie umiejętności:
- czyta ze zrozumieniem
- czyta głośno, odpowiednio modulując głos i uważając na znaki przestankowe
- odnajduje konkretne fragmenty w tekście
- opisuje nastrój oraz charakter postaci
- pisze list z życzeniami na Dzień Babci i Dzień Dziadka
- używa zwrotów frazeologicznych
Cele w zakresie postaw:
- potrafi wyrazić swoje uczucia
- okazuje szacunek i miłość bliskim
- dba o więzi rodzinne
Metody:
- praca z tekstem
- rozmowa kierowana
- pogadanka
- metoda aktywizująca – burza mózgów
- metoda zajęć praktycznych – działania plastyczne
Formy pracy : indywidualna, zbiorowa
 
Tok lekcji
Czynności nauczyciela.
1. Przywitanie.
2. Czy lubicie pisać listy?
3. Myślę, że każdy z was napisał chociaż jeden list. Do kogo były one adresowane?
4. Czy wiecie, jak powinien wyglądać list? Spróbujmy przypomnieć sobie, co powinno znajdować się na początku listu, a co na końcu, jakie są elementy listu? Zapiszmy to w kilku zdaniach.
5. A jak zapisujemy zwroty grzecznościowe?
6. Przeczytajmy po cichu tekst ks. Jana Twardowskiego „ O owocu i liście stokrotnym”.
7. Teraz poproszę chętne osoby o głośne przeczytanie kolejnych fragmentów tekstu.
Postarajcie się przekazać uczucia przedstawione w tekście. Pamiętajcie o znakach interpunkcyjnych.
8. Jakie problemy z napisaniem listu do babci miał Janek?
9. Jak zachowywała się babcia czekając na list od wnuczka? Jak moglibyście opisać jej nastrój?
10. Jak myślicie, dlaczego Babcia Janka tak niecierpliwie czekała na list od niego?
11. Jak wam się wydaje, jaka była babcia chłopca, jaki miała charakter?
12. Dlaczego list, który babcia otrzymała od Janka nazwano listem stokrotnym? Odnajdźcie w tekście fragment o tym mówiący.
13. Odszukajcie także fragment, który wyjaśni nam pojęcie owoc stokrotny.
14. Przypomnijcie mi proszę, czym jest porównanie, a następnie odnajdźcie dwa porównania w tekście.     
15. Powiedzcie mi , jakie święto obchodzimy niedługo – 21 i 22 stycznia?      
16. Poproszę was, żebyście napisali list do babci lub dziadka, czy też do babci i dziadka, który wręczycie lub wyślecie im z okazji ich święta. Najpierw jednak pomyślcie jakie są jeszcze wyrażenie ze słowem „sto” , których moglibyście użyć w swoim liście do babci i dziadka. Zapiszmy je na tablicy.
17. Czego będziecie życzyć babci i dziadkowi z okazji ich święta?
18. Jakimi słowami moglibyście wyrazić swoją miłość i przywiązanie do dziadków? Propozycje możecie zapisać w zeszycie i użyć potem w swoim liście.
19. Teraz, używając arkuszy papieru, kredek, flamastrów, kolorowych wycinanek i innych przyniesionych przez was materiałów, wykonajcie ozdobna kartkę, na której napiszecie list. Pracę możecie dokończyć w domu.
Czynności uczniów
1. Przywitanie.
2. Tak, to miłe zajęcie. Nie, wolę telefon albo smsa.
3. Do przyjaciela, do koleżanki z wakacji, do babci, do wujka, do świętego Mikołaja, do rodziców z kolonii.
4. Uczniowie przypominają i zapisują elementy listu.
List jest formą pisemnej wypowiedzi. Stałymi jej elementami są : w prawym górnym rogu – miejscowość i data, zwrot do adresata – osoby, do której piszemy- np. Kochana Mamo!, Droga Pani!, Cześć Misia!, treść zasadnicza listu, pożegnanie – Serdecznie pozdrawiam, Przesyłam całusy, Trzymajcie się, podpis. List może zawierać też na końcu PS – postscriptum – z łaciny : po napisanym – tu zawieramy to, o czym zapomnieliśmy wcześniej.
5. Zwroty do adresata, ze względów grzecznościowych zapisujemy wielka literą, np. Ty, Ciebie, Babciu.
6. Uczniowie czytają po cichu wskazany tekst.
7. Wybrani uczniowie czytają.
8. Zrobił kleksa, popełnił błąd ortograficzny, ciocia zachlapała mu list wodą.
9. Babcia czekała niecierpliwie, podchodziła do okna, rozglądała się za listonoszem, lufcik otwierała. Była zaniepokojona, niecierpliwa, obawiała się, że list nie dojdzie, martwiła o wnuka, smutna, itp.
10. Bo kochała wnuka, chciała dowiedzieć się co się u niego dzieje, czekała na list, bo był potwierdzeniem uczuć chłopca.
11. Dobra, miła , kochająca, troskliwa, sympatyczna, łagodna, wyrozumiała, itp.
12. Uczniowie odnajdują fragment tekstu „To jest po prostu taki list, który się sto razy czyta”
13. Uczniowie odczytują znaleziony fragment.
14. Porównanie to środek stylistyczny, który składa się z dwóch członów połączonych wyrazami porównującymi, np. jak, niby.  Porównania z tekstu: cierń go przebił, jak serce, tak nasłuchiwał, jak doktor nasłuchuje serca.
15. Dzień Babci i Dzień Dziadka
16. Na sto procent – na pewno, w stu procentach – całkowicie, sto lat – bardzo długo, stokroć lepiej – znacznie lepiej, stokrotne dzięki – bardzo, bardzo dziękuję, setki buziaków – mnóstwo buziaków, sto pociech – mnóstwo radości, na sto dwa – jak najlepiej.
17. Zdrowia, szczęścia, pociechy z wnucząt, spełnienia marzeń, pogodnych dni, radości, uśmiechu, żeby wyzdrowiała , żeby zawsze dobrze się czuła, kochających osób dookoła, itp.
18. Cieszę się , że jestem Waszą wnuczką. Jesteście dla mnie bardzo ważni. Dziękuję, że jesteś. Bardzo Cię kocham. Uwielbiam Twoje ciasto, jesteś wspaniałą kucharką. Tęsknię za Wami. Nie mogę się doczekać kiedy Was zobaczę. Lubię Was odwiedzać. Jesteś najwspanialszą babcią na świecie. Zawsze możesz na mnie liczyć.
 
19. Uczniowie tworzą ozdobne karty, na których napiszą list i życzenia dla dziadków.
Opublikowano dnia: 29 grudnia, 2009   
Proszę oceń : 1 2 3 4 5
  1. Odpowiedz   Pytanie  :    co znaczy owoc stokrotny Zobacz wszystkie
Tłumacz Wyślij Odnośnik Drukuj
X

.