Znajdź
×

Zarejestruj się

Użyj swojego profilu na Facebook, żeby szybciej się zarejestrować

albo

Załóż konto na Schvoong wpisując dane

Jesteś zarejestrowany? Zaloguj się!
×

Zaloguj się

Zaloguj się używając konta na Facebook

albo

Nie jesteś zarejestrowany? Zarejestruj się!
×

Zarejestruj się

Użyj swojego profilu na Facebook, żeby szybciej się zarejestrować

albo

Zaloguj się

Zaloguj się używając konta na Facebook

Strona główna Shvoong>Sztuka I Nauki Humanistyczne>Konspekt lekcji j.polskiego-Jak pomóc rozbitkowi z bezludnej wyspy?

Konspekt lekcji j.polskiego-Jak pomóc rozbitkowi z bezludnej wyspy?

Praca naukowa Recenzja   według:Nursie     Autor : Nursie
ª
 
Temat: jak pomóc rozbitkowi z bezludnej wyspy?
Cele w zakresie wiadomości:
Uczeń:
- zna pojecie : dziennik
- wie jakie są zasady pisania listu
- zna zasady pisowni „ó” i „u”
- zna powiedzenia zawierające liczebniki
Cele w zakresie umiejętności:
- czyta ze zrozumieniem
- uzupełnia tekst liczebnikami
- uzupełnia wyrazy literami ó i u
- rysuje mapę i opisuje ją
- wyjaśnia znaczenie powiedzeń zawierających liczebniki
- pisze list
Metody : elementy heurezy, przekład intersemiotyczny, metoda okazjonalnych ćwiczeń sprawnościowych.
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela:
1. Dzień dobry. Na dzisiejszych zajęciach będziemy pomagać rozbitkowi z bezludnej wyspy. Zapiszcie temat lekcji.
2. Pokażę wam teraz dwie formy wypowiedzi : list i kartkę z dziennika. W pierwszym tekście woda morska rozmyła pewne litery, a w drugim pewne cyfry. Jak się zapewne domyślacie – teksty te napisali rozbitkowie. Aby im pomóc – musimy wiedzieć o czym piszą. Oba teksty musimy najpierw odszyfrować. Proszę zatem o uzupełnienie listu – czyli wstawienie w puste miejsca „ó” lub ”u”.
3. Uzasadnijcie proszę swój wybór.
4. Wspaniale poradziliście sobie z tym zadaniem. Zapamiętajcie : Niech nikt nie kreskuje w czasowniku cząstki – uje. List został odczytany. Teraz zajmijmy się kartką  z dziennika. Powiedzcie, co nazywamy dziennikiem?
5. Dziennikiem nazywamy też gazetę i księgę urzędową z codziennymi zapisami, księgę okrętową. Dziennik może być też lekcyjny, szkolny, klasowy. Nas jednak interesuje dziennik osobisty. Powiedzieliście, że dziennik jest przekazem złożonym z zapisów prowadzonych z dnia na dzień. Przyjrzyjcie się zatem kartce z dziennika. Jakie informacje poprzedzają notatkę rozbitka?
6. Przejdźmy teraz do tekstu rozbitka. Aby dowiedzieć się o czym on pisze – należy uzupełnić kartkę z dziennika odpowiednimi cyframi. Otwórzcie ćwiczenia na stronie 85 i uzupełnijcie tekst ( wpiszcie cyfry ½, 1,2,3,5,7,8 ).
7. Wyjaśnijcie teraz otrzymane powiedzenia.
8. Jak myślicie, który z rozbitków bardziej potrzebuje waszej pomocy?
9. Czy łatwo będzie pomóc naszemu rozbitkowi? Jakie informacje zawiera jego list?
10. To prawdz, gdy chcemy żeby ktoś nas odnalazł, musimy określić gdzie się znajdujemy. Narysujcie teraz mapkę waszej wymarzonej wyspy i opiszcie ją.
11. Mam nadzieję, że doszliście do wniosku – jak ważne jest prawidłowe nadawanie komunikatów. W domu napiszcie list z bezludnej wyspy.
 
Czynności uczniów:
1. Dzień dobry. Uczniowie zapisują temat lekcji.
2. Uczniowie uzupełniają list.
Do przyjaci..ł!
Znajd..ję się tu już si...dmy dzień. Ta wyspa to ...smy c..d świata. Bud...ję cz....łno, by m...c wr...cić do domu.
Gł,,,d zaspokajam owocami.
Dziś pada deszcz, czas wlecze się jak ż...łw. Dopadł mnie r..j wspomnień.
Czekam na powr...t do domu.
Pom....żcie!.
J....zef.
3. – „ó” wymienia się na „o” lub „e”. Wyjątek ósmy „ó” na początku wyrazu. Wyrazy buduje, znajduje – bo uje się nie kreskuje.
4. Są to notatki o charakterze osobistym prowadzone codziennie, pamiętnik.
5. Notatkę poprzedzają następujące informacje: miejsce zapisków, dokładna data i numer dnia, który zdradza jak długo prowadzony jest ów dziennik.
6. Uczniowie uzupełniają tekst.
Wyspa, czwartek, 19 maja 1995, dzień 36.
Ta wyspa to po prostu ....cud świata. Jestem w ..... niebie, że się tu znalazłem. Opowiem o niej w ..........słowach. Do morza mam...........kroki., owoców pod dostatkiem, więc jem za............... Mam nawet koleżankę – kolorową papugę, która plecie...........po................. . Słucham jej ..............uchem. Czasem, gdy usłyszę głos dzikiego zwierza, oblewam się...........potem i biegnę do szałasu na .................nodze.
Mój melonik i lakierki są mi potrzebne jak ..................koło u wozu. Ale to .............biedy.
Najważniejsze, że gram tu ............ skrzypce. Postawiłem więc wszystko na ........kartę i zostaję.
7. Ósmy cud świata – coś jest bardzo piękne.
Być w siódmym niebie – czuć się szczęśliwym.
W dwóch słowach – krótko.
Mieć trzy kroki – mieć blisko.
Jeść za dwóch – jeść bardzo dużo.
Pleść trzy po trzy – mówić głupstwa, byle co.
Słuchać jednym uchem – słuchać nieuważnie.
Oblewać się siódmym potem – mocno pocić się ze strachu, bać się.
Biec na jednej nodze – biec bardzo szybko.
Potrzebne jest jak piąte koło u wozu – niepotrzebne, zbędne.
To pół biedy – to nie szkodzi.
Grać pierwsze skrzypce – być najważniejszym.
Postawić wszystko na jedną kartę, tzn. zaryzykować, podjąć ryzykowną decyzję w jakiejś sprawie.
8. Pomoc jest potrzebna rozbitkowi, który napisał list. Rozbitek ten prosi o pomoc, zaś rozbitek, który napisał kartkę z dziennika podjął decyzję, że na tej wyspie zostanie.
9. Nie będzie łatwo mu pomóc, bo pisał tylko o wyglądzie wyspy, a nie napisał gdzie mniej więcej się znajduje.
10. Uczniowie rysują i opisują mapę wyspy.
Opublikowano dnia: 10 grudnia, 2009   
Proszę oceń : 1 2 3 4 5
Tłumacz Wyślij Odnośnik Drukuj
X

.