• Zarejestruj się
  • ‎Co to jest Shvoong?‎
  • Zaloguj się
    Zaloguj się
    Zapamiętaj moją nazwę użytkownika Nie pamiętasz hasła?

Streszczenia i krótkie recenzje

.

Strona główna Shvoong>Sztuka I Nauki Humanistyczne>Konspekt lekcji j.polskiego Człowiek – to brzmi dumnie? E.Stachura

.

Konspekt lekcji j.polskiego Człowiek – to brzmi dumnie? E.Stachura

autor : Nursie     

Autor : Nursie
Powered by Profi-Lingua
Temat: Człowiek – to brzmi dumnie? ( Edward Stachura – Człowiek człowiekowi... )
Cele:
Uczeń:
- wyjaśnia
ukryte znaczenie aforyzmu,
- wskazuje podobieństwa i różnice między dwoma różnymi tekstami kultury
- formułuje przesłanie wiersza, popierając swoją wypowiedź odpowiednim cytatem
- sporządza notatkę z lekcji uwzględniając główne wnioski z analizy i interpretacji wiersza
Cele wychowawcze:
Uczeń:
-dostrzega złożoność natury ludzkiej
- kształtuje swoją życzliwą postawę wobec innych ludzi
Metody: praca w grupie, praca z tekstem, dyskusja
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela:
1. Nauczyciel wręcza parom uczniów zestawy cytatów i sugeruje by po uważnym przeczytaniu podzielili je na kilka zbiorów według ustalonego w parze klucza.
2. Zapisanie tematu lekcji
3. Głośne przeczytanie wiersza E. Stachury „ Człowiek człowiekowi...”
4. Nauczyciel informuje uczniów,że utwór należy do nurtu poezji śpiewanej i inicjuje rozmowę o roli muzyki popularnej w świecie kultury współczesnej i cechach poezji śpiewanej.
5. Muzyczna wersja utworu.
6. Rozpoczęcie analizy i interpretacji.
a) którą z poznanych na początku lekcji myśli cytuje w swoim wierszu Stachura?
b) Które z poznanych aforyzmów pasują do treści wiersza, do których fragmentów?
c) Z czym kojarzy się tytuł wiersza? Jakie podobieństwa i różnice z Dekalogiem dostrzegasz w tytule i treści wiersza?
d) Jaką prawidłowość można zauważyć w budowie kolejnych zwrotek wiersza?
e) Nauczyciel prosi by uczniowie porównali początek i koniec wiersza
f) Które ze zdań zwycięża w wierszu?
g) Nauczyciel prosi kilkoro uczniów o odczytanie notatek. Wybiera najlepsze.
Czynności uczniów :
1. Uczniowie dzielą aforyzmy np. według poniższych zasad:
– stosunek człowieka do innych ludzi
– dwoistość natury ludzkiej
– zło tkwiące w człowieku
– piękno ludzkiej natury
5. Uczniowie wysłuchują utworu Starego Dobrego Małżeństwa
6. Uczniowie notują w brudnopisie najważniejsze ustalenia wynikłe w czasie rozmowy.
a) myśl Plautusa, rzymskiego komediopisarza
b) uczniowie wskazują pasujące aforyzmy
c) obydwa teksty dotyczą spraw moralności i etyki, poeta skupia się przede wszystkim na relacji człowieka z bliźnim, Dekalog dotyczy także innych spraw, nie wyraża opinii, zawiera jedynie moralne nakazy.
d) strofy dwuwersowe , naprzemienne występowanie wypowiedzeń oznajmujących wykrzyknikowych i zdań rozkazujących wykrzyknikowych
e) uczniowie porównuja
f) Człowiek człowiekowi bliźnim!
g) Uczniowie zapisuja wybraną notatkę w zeszytach.
Opublikowano dnia: kwietnia 22, 2009
Oceń to streszczenie : 1 2 3 4 5

Bookmark & share this post

.